— NAGRODA CZYTELNIKÓW MIESIĘCZNIKA „KRAKÓW I ŚWIAT” —
KONKURS „PORTRETY” 2021
Najlepsze 25 dzieł biograficznych ubiegłego roku!
GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE
Regulamin konkursu
Regulamin Nagrody w Konkursie „PORTRETY”
(aktualizacja: 2 lutego 2022)
§ 1.
Postanowienia ogólne
- Nagroda w Konkursie PORTRETY (dalej: Konkurs) za najlepsze polskie dzieło o charakterze biograficznym zwana dalej Nagrodą, przyznawana jest corocznie autorom dzieł, które portretują konkretnych ludzi, rozpoznawalne miejsca i faktyczne grupy lub środowiska.
- Organizatorami Nagrody jest Fundacja Świat ma Sens i redakcja miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków i świat” działająca w imieniu wydawcy, tj. Biblioteki Kraków.
- Organizatorzy pozyskują środki na nagrody Konkursu PORTRETY.
- Producentem wyznaczonym do realizowania Konkursu jest redaktor naczelny miesięcznika „Kraków i świat” lub w jego zastępstwie sekretarz redakcji.
§ 2.
Nagroda w Konkursie
- Celem Konkursu i przyznawania Nagrody jest uhonorowanie najbardziej wartościowych dzieł biograficznych z różnych gatunków sztuki (literatura, film, teatr, muzyka, sztuki plastyczne) opisujących Polskę lub polskiego autora.
- Nagroda przyznawana jest za dzieło, które zostało stworzone w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody.
- nagrodę Jury stanowi Nagroda finansowa i statuetka, a pozostałe nagrody: dwa wyróżnienia oraz Nagroda Czytelników Miesięcznika „Kraków i świat” będą miały wymiar finansowy w miarę możliwości finansowych Organizatorów.
- Jury może podjąć decyzję o przyznaniu w danej edycji Konkursu specjalnej nagrody dodatkowej.
- Wysokość nagród przyznawana jest w miarę posiadania środków finansowych przez Organizatora w danej edycji.
§ 3.
Tryb zgłaszania dzieł do Nagrody
1. Kandydatów do Nagrody zgłaszają członkowie Jury Nagrody. Zgłoszenia należy dokonać w formie pisemnej i dostarczyć je pocztą elektroniczną na adres witold.beres@gmail.com
2. Istotnym zastrzeżeniem jest ograniczanie wyboru dzieł do obszaru non-fiction lub fiction, ale wyraźnie opartego o fakty. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu dzieła do konkursu podejmuje redaktor naczelny miesięcznika „Kraków i świat”.
3. Termin zgłaszania kandydatów upływa 28 lutego danego roku, a dzieła zgłoszone po tym terminie nie będą podlegały ocenie Jury. Decyduje data doręczenia zgłoszenia na adres wskazany w §3.1.
§ 4.
Przyznanie Nagrody
- Konkurs składa się z następujących etapów:
- weryfikacja zgłoszonych dzieł pod względem zgodności z Regulaminem Nagrody,
- wybór maksymalnie 100 (stu) dzieł spośród wszystkich zgłoszonych,
- wybór 20 do 25 (dwudziestu do dwudziestu pięciu) dzieł – uczestników Szerokiego Finału,
- wybór 3 (trzech) finalistów,
- wyliczenie głosów przypadających na laureata Nagrody Czytelników Miesięcznika „Kraków”,
- wybór laureata Nagrody Jury,
- ewentualny wybór Nagrody Specjalnej.
- Przyznanie Nagrody następuje w terminie ustalonym przez Organizatorów.
- Z udziału w konkursie wykluczone są dzieła, których autorami lub współautorami są członkowie Jury Nagrody, stali współpracownicy miesięcznika „Kraków i świat” lub pracownicy wydawcy „Kraków i świat”.
- Jury może nie przyznać Nagrody w danym roku, jeżeli uzna, że wśród zgłoszonych dzieł nie ma wystarczająco wartościowych pozycji.
- decyzje Jury Nagrody są ostateczne (uczestnikom Konkursu ani innym zainteresowanym nie przysługuje tryb odwoławczy ani inny tryb kwestionowania decyzji Jury Nagrody).
- Osoby nagrodzone są niezwłocznie informowane przez Organizatora konkursu o przyznaniu Nagrody. Osoba nagrodzona może nie przyjąć Nagrody, co powinna niezwłocznie, zwrotnie zakomunikować.
§ 5.
Jury Nagrody
- Jury Nagrody składa się z sześciu do dwunastu osób, w tym Przewodniczącego i sekretarza.
- Przewodniczącego, sekretarza i członków Jury powołuje corocznie jeden z Organizatorów Konkursu – redaktor naczelny miesięcznika „Kraków”.
- Pracami Jury kieruje jego Przewodniczący. W przypadku braku, nieobecności lub wyłączenia się Przewodniczącego, pracom Jury przewodniczy sekretarz Jury.
- W przypadku konieczności rezygnacji z udziału w pracach Jury Nagrody w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, Organizator powołuje nowego członka Jury Nagrody.
- Jury podejmuje decyzje w formie jawnego głosowania, przy zwykłej większości głosów, przy obecności co najmniej sześciu osób. W przypadku równego podziału liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego.
- Członkowie Jury Nagrody są zobowiązani do każdorazowego ujawniania pozostałym członkom Jury wszelkich okoliczności mogących wpływać na bezstronność oceny prac zgłoszonych do konkursu w danej edycji, takich jak w szczególności: powiązania zawodowe lub osobiste z uczestnikami konkursu lub wydawnictwami. W razie potrzeby zapewnienia bezstronności pracy Jury jej członek winien wyłączyć się z prac w danej edycji.
§ 6.
Prawa i obowiązki członków Jury Nagrody
- Jury działa w oparciu o Regulamin Nagrody.
- W przypadku nieobecności na posiedzeniu Jury, członek Jury ma obowiązek do złożenia w formie pisemnej swoich rekomendacji.
- Do zadań jurorów należy wytypowanie swoich kandydatów do szerokiej listy tytułów i następnie głosowanie – osobiste lub poprzez e-mail – na najlepsze tytuły.
- Każdy juror ma za zadanie napisać dwie mini recenzje z wybranych tytułów szerokiego finału przeznaczonych do publikacji na łamach / stronach internetowych miesięcznika „Kraków i świat”.
- Członkowie Jury zobowiązani są do zachowania bezstronności dokonywanych ocen oraz ujawniania okoliczności stanowiących podstawę do wyłączania się z prac Jury.
- Członkowie Jury powinni w wykonywanych pracach mieć na względzie dobre imię i renomę Nagrody oraz Organizatorów.
- Członkowie Jury zobowiązani są do nieujawniania przebiegu obrad.
- Wynagrodzenie członków Jury ustalane jest corocznie przez Organizatorów.
§ 7.
Zasady głosowania przy wyborze zwycięzcy Nagrody Czytelników Miesięcznika „Kraków i świat”
- W głosowaniu biorą udział tylko i wyłącznie głosy oddane przez użytkowników Internetu na stronie www.Miesiecznik.Krakow.pl
- Nagroda Czytelników jest nagrodą finansową – organizatorzy rokrocznie podejmują decyzję o jej wysokości, ogłaszając to na stronie www.Miesiecznik.Krakow.pl
- Organizator, miesięcznik „Kraków i świat” odpowiada za zapewnienie nagród rzeczowych dla uczestników konkursu internetowego.
- Głosujący mogą podjąć osobistą decyzję o ujawnieniu swojego adresu internetowego w wypadku zadeklarowania chęci wzięcia udziału w losowaniu nagród dla czytelników / internautów.
- Głosujący podejmując decyzję o ujawnieniu swojego adresu email w trybie konkursowym, wyrażają jednocześnie zgodę na otrzymywanie korespondencji z redakcji miesięcznika „Kraków”.
- Za bezpieczeństwo pozyskanych danych odpowiada admin strony www.Miesiecznik.Krakow.pl – Biblioteka Kraków.
- Za rzetelność obliczeń głosów odpowiada redaktor naczelny miesięcznika „Kraków” i sekretarz Jury Nagrody.
§ 8.
Wręczenie Nagrody
- Uroczyste wręczenie wszystkich Nagród będzie się odbywać w terminie i w miejscu ustalonym przez Organizatora.
- Organizator pokryje koszty podróży i zakwaterowania zamiejscowym laureatom Nagrody (na terenie Polski).
§ 9.
- Informacja o nagrodzonych dziełach zostanie zamieszczona na stronie internetowej Organizatora oraz innych materiałach promocyjnych Organizatora (jak wydanie miesięcznika „Kraków i świat”).
- Na powyżej wskazanej stronie Organizator może zamieszczać szersze informacje o przebiegu konkursu i zgłoszonych dziełach, relacje z przebiegu wręczenia Nagrody itp.
§ 10.
- Regulamin jest publikowany na stronie Organizatora Konkursu.
- Regulamin może być zmieniany przez Organizatora. Organizator będzie dokładał starań, by ewentualne zmiany Regulaminu nie wpływały niekorzystnie na warunki oceniania i nagradzania prac zgłoszonych do bieżących konkursów.
- Decyzje Organizatorów są proceduralnie ostateczne.
Dziękujemy za udział w głosowaniu!
Zostawiając nam swoje dane, bierzesz udział w losowaniu nagród książkowych i prenumeraty miesięcznika.