DZIEDZICTWO 3.0 – MIASTA RAZEM
Kaplica Świętej Trójcy na lubelskim Zamku to unikatowa gotycka świątynia ozdobiona malowidłami w stylu cerkiewnym
Lublin jako miasto historyczne, Pomnik Historii, może się pochwalić wieloma wyjątkowymi zabytkami, dokumentującymi niezwykłą przeszłość naszego miasta. Podkreślamy wielokulturowe, wielowyznaniowe i wielonarodowe dziedzictwo Lublina, gdzie przez wieki żyli katolicy, prawosławni, protestanci i Żydzi. Społeczności chrześcijańskie są nadal obecne, a pamięć o żydowskim Lublinie jest przedmiotem naszej troski.
Chciałbym szczególnie podkreślić znaczenie Kaplicy Świętej Trójcy na lubelskim Zamku. Obok obronnego donżonu, Kaplica zbudowana w XIV wieku stanowi pozostałość dawnego zamku, który był siedzibą królewską. Kaplica jest zabytkiem szczególnym, bo na początku XV wieku na polecenie króla Władysława Jagiełły, który często przebywał w Lublinie, artyści z Rusi ozdobili wnętrze świątyni, zbudowanej w stylu gotyku typowego dla zachodniej Europy, malowidłami w stylu cerkiewnym. Szczęśliwie to wspaniałe dzieło przetrwało do naszych czasów.
* * *
Kraków, piękne historyczne miasto, ma ogromną liczbę wspaniałych miejsc. Wawel, kościół Mariacki to miejsca, które zna każdy z nas. Dlatego chciałbym wspomnieć o obiekcie współczesnym, a mianowicie o kładce Ojca Bernatka. To przykład konstrukcji, która jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców współczesnego dużego miasta, czyli rosnącego udziału pieszych i rowerzystów w ruchu ulicznym. Niedługo w Lublinie oddamy do użytku podobny obiekt nad rzeką Bystrzycą, łączący Park Ludowy z pieszo-rowerowym nadrzecznym bulwarem.
* * *
Niech nowy 2021 rok będzie dla nas wszystkich łaskawszy i pełen nadziei, niech dodaje sił do pokonywania wszelkich trudności. Życzę wszystkim krakowianom przede wszystkim zdrowia, bezpieczeństwa i spokoju, które są nam teraz najbardziej potrzebne. Mimo obecnej trudnej sytuacji zachowajmy pogodę ducha. Wszystkiego dobrego.
Krzysztof Jan Żuk
Prezydent Lublina
Krzysztof Jan Żuk (ur. w 1957 roku w Krasnymstawie) – doktor nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej, roku 2010 prezydent Lublina.
Fot.: Maciej Rukasz i Mikołaj Majda/z archiwum i za zgodą Urzędu Miasta Lublina