AKTUALNOŚCI
Jacek Majchrowski po tęczowej stronie
W ubiegłym roku Jacek Majchrowski powołał do życia Radę ds. Równego Traktowania. Teraz, kiedy przedwyborcze emocje sięgają zenitu, prezydent Krakowa postanowił opublikować na swoim Facebooku apel członków Rady do mieszkańców Krakowa, stając tym samym po stronie osób LGBT, które są dyskryminowane. – Przecież niezależnie od tego jacy jesteśmy i jakie mamy poglądy, wszystkim nam zależy, by Kraków był miastem ludzi otwartych, solidarnych i wspierających się wzajemnie – pisze prezydent, a my załączamy ten mądry apel.
Apel Rady ds. Równego Traktowania
Równość, wolność, solidarność, szacunek i otwartość to wartości, które towarzyszą nam od powstania Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa. Dlatego w obliczu wydarzeń ostatnich dni nie możemy milczeć. Chcemy być i jesteśmy solidarni i solidarne z tymi, których politycy oraz hierarchowie kościoła katolickiego odczłowieczają, wyzywają, poniżają osoby LGBT, czyli lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe to nasi przyjaciele, bliscy, koledzy i koleżanki. LGBT to także i my.
Politycy i publicyści, którzy szerzą mowę nienawiści wykluczają z ten sposób ze społeczeństwa kilka milionów obywateli i obywatelek, nie tylko osoby LGBT, ale także ich bliskich i rodziny: nie ma i nie będzie na to naszej zgody.
Jako członkowie i członkinie krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania stoimy po stronie równości, wolności i otwartości. Wierzymy w dialog i współpracę, ale oparte na szacunku.
Drogie lesbijki, drodzy geje, osoby biseksualne i transpłciowe: nie jesteście sami i same, jesteśmy z Wami, wspieramy i zrobimy wszystko, byście czuli się w Krakowie, jak w domu – bo tu jest Wasz dom. Kraków jest miastem tętniącym życiem i różnorodnością – a Wy i Wasza historia jesteście jego istotną częścią. Kilka tygodni temu przygotowaliśmy poradnik dla osób wykluczonych, w którym nie zabrakło i strony o LGBT. Bo tęczę mamy nie tylko w logo, ale i w sercu.
Umówiliśmy i umówiłyśmy się, że w ramach Rady ds. Równego Traktowania chcemy włączyć kwestie równości w główny nurt polityki miejskiej, podejmując działania, zmierzające do opracowania modelu na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym. Ostatnie wydarzenia pokazują, jak ważne i istotne są takie inicjatywy – bo LGBT to nie ideologia. LGBT to ludzie, Krakowianie i Krakowianki, którym także należy się szacunek i prawo do bezpiecznego i godnego życia.
Apelujemy też dziś do mieszkańców i mieszkanek Krakowa, byście nie byli i były obojętni i obojętne. Rozglądajcie się, dbajcie o siebie i o innych, wspierajcie się. Chcemy też podziękować tym, którzy już wyrazili swoje wsparcie.
W wizji Rady ds. Równego Traktowania czytamy, że „chcemy Krakowa otwartego i solidarnego, w którym wszyscy i wszystkie mieszkańcy i mieszkanki są wolni i wolne, równi i równe oraz zaangażowani i zaangażowane”. Niech będzie to wizja także dla całego Krakowa.