POLECANE KSIĄŻKI
Umberto EcoMigracje i nietolerancja
Noir Sur Blanc, Kraków 2020
Raport Stowarzyszenia Nigdy Więcej „Wirus nienawiści: Brunatna księga czasu epidemii” przeraża, choć przecież nie dziwi. Globalna tragedia, którą jest pandemia koronawirusa, miast budzić solidarność, jedynie spotęgowała w Polsce nienawiść i akty agresji wobec ludzi innych ras i narodowości – zaczęli być obwiniani za rzekome roznoszenie wirusa.
Tym ważniejszy okazuje się namysł nad stosunkiem do „przybyszy”, uchodźców i migrantów oraz wszelkiego rodzaju zderzeń kultur – to pod ich znakiem stał będzie zapewne XXI wiek (podobnie zresztą, jak już kilka okresów w historii).
Z właściwą sobie brawurową swadą i erudycją temat ten podejmował Umberto Eco – filozof, analityk kultury, pisarz. Zauważał choćby: „Wystarczy, że oddalimy się o 50 kilometrów od naszego miasta, abyśmy nagle uświadomili sobie różnice dzielące nas od naszych sąsiadów – ich dialektalne naleciałości, ich obyczaje, aż po postawy, rysy twarzy i zachowanie. Kusi nas, aby postrzegać różnice jako braki, wady, szpetotę”. Jest coś na rzeczy, prawda? Równocześnie podkreślał: „Wzajemne zrozumienie kultur nie oznacza rozważań nad tym, czego każdy musi się wyrzec, aby osiągnąć równość; oznacza dokładne wzajemne zrozumienie tego, co nas dzieli i akceptację tej różnorodności”.
(kb)