Witold Bereś Zdania pierwsze. Zabawa najpierwsza
Gra towarzyska, RekomendacjeTwórcy gry towarzyskiej Pierwsze zdania podpowiadają, jak wziąć oddech w zagonionym czasie.
Witold Bereś STU i songi
Teatr, RekomendacjeW STU kolejna premiera, i to kolejna autorstwa Krzysztofa Jasińskiego, twórcy tej sceny. Tym razem to songi STU.
Magda Huzarska-Szumiec Wystawa Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.
Wystawa, RekomendacjeJeżeli ktoś obecnie chce zobaczyć najważniejsze dzieła sztuki polskiego symbolizmu przełomu XIX i XX wieku, powinien wybrać się do Monachium, gdzie do 7 sierpnia prezentowana jest wystawa Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.
Łukasz Maciejewski Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, reż. Mateusz Rakowicz
Film, Rekomendacje„Ironia, kiedy zatracisz jej poczucie, ścina się w sarkazm. I co z niej wtedy? Sarkazm to ironia, która straciła duszę” – pisał Julian Barnes w Zgiełku czasu. Najmro Mateusza Rakowicza jest filmem ironicznym. Ironia wobec bohatera, wobec czasów, wobec sprawy. Ironia jako zamysł główny – ale ironia, a nie sarkazm.
Łukasz Maciejewski Jak oni śpiewają
Teatr, Muzyka, RekomendacjeBagatela zaśpiewała. W muzycznym spektaklu w reżyserii Krzysztofa Materny piosenka staje się remedium na zmęczenie i zniechęcenie po zbyt długim pandemicznym poście. Uśmiechamy się, a może odzyskujemy uśmiech.
Magda Huzarska-Szumiec Polański i Horowitz. Hometown, reż. Mateusz Kudła i Anna Kokoszka-Romer
Film, RekomendacjeSą w życiu sytuacje, kiedy nie pozostaje już nic innego jak śmiech przez łzy. Doświadczyli tego powracający do swojego krakowskiego dzieciństwa dwaj wybitni artyści, których możemy oglądać w filmie Polański i Horowitz. Hometown. Jego premiera miała miejsce na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Łukasz Maciejewski Śniegu już nigdy nie będzie, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Film, RekomendacjeW domach z betonu nie ma wolnej miłości. Piosenka Martyny Jakubowicz była jednym z naszych pokoleniowych hymnów. Tej miłości wciąż nie ma: w domach z betonu i w willach z basenem. Nie ma jej także w kinie, może zwłaszcza w kinie, bo w końcu niemiłość jest bardziej fotogeniczna niż wzajemność. W „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta niemiłość pławi się w luksusie. A ten luksus to oczywiście ściema.
Łukasz Maciejewski Safe inside (reż. Renata Gabryjelska)
Film, RekomendacjeW Safe Inside, pełnometrażowym, anglojęzycznym, chociaż zrealizowanym w Polsce debiucie Renaty Gabryjelskiej, fotogeniczne lawendowe pole stanowi czytelną metaforę. Spokój jest zwodniczy, a uśpienie zmysłów groźne. Można się więcej nie obudzić.
Łukasz Maciejewski Księżycowi mężczyźni
Film, RekomendacjePremiera Słonecznych chłopców Neila Simona pojawiła się w najlepszym momencie. Zmęczeni, znękani rzeczywistością, czekamy na trochę światła, odrobinę optymizmu.
Łukasz Maciejewski Bliscy (reż. Grzegorz Jaroszuk)
Film, RekomendacjeBliscy – tytuł może aż nazbyt dosłowny. Tak, chodzi o bliskość, a ściślej o jej brak. Bliskość budowaną latami, ale i zapisaną w genach, bliskość więzów krwi. Zaniedbywana, bywa do odtworzenia, ale to niełatwe.
Krzysztof Burnetko „I na sam koniec horroru / miejmy nadzieję obudzimy się…”
Muzyka, RekomendacjePo siedmiu latach przerwy, a na dodatek w słabo rokującym (nasuwa się słowo „martwym”, ale brzmiałoby ono niesmacznie) czasie panowania Covid-19, zespół Świetliki ogłosił kolejną płytę.
Marta Gruszecka Świtezianki z wiankiem na głowie
RekomendacjeSą urocze, młodziutkie i piekielnie utalentowane. Wyglądają jak świtezianki z mickiewiczowskiej krainy Świtezi. Panny z zespołu LOR to nasze krakowskie dobro narodowe.
Łukasz Maciejewski Skandal. Ewenement Molesty, reż. Bartosz Paduch
RekomendacjeTe narracje są zadziwiająco do siebie podobne. W pewnym momencie, z różnych, najczęściej personalnych i osobowościowych przyczyn, zespoły rockowe czy szerzej grupa kilku ściśle ze sobą współpracujących artystów, którzy, jak to się mówi, pojawili się we właściwym czasie i we właściwym miejscu, musi się rozstać.
Witold Bereś Jesteśmy wielcy, czyli mali
Rekomendacje„Był 15 maja. Tamten 15 maja. Bojownicy UPA, o tak, znów ich widzę jak dziś, śmiertnicy ze słynnej sotni Stefana Kiściaka – czy jak chcą Ukraińcy, Stepana Kistjaka – byli zmęczeni długimi przygotowaniami i oczekiwaniem. Byli wściekli, bo od nocy siedzieli w kilkunastu na pace furgonetki marki Piast zaparkowanej niedaleko najważniejszego i największego z warszawskich łuków triumfalnych, tego na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu.
Jakub Wydrzyński Czekając na teatr
RekomendacjeMateusz Pakuła, autor hitów Teatru Łaźnia Nowa, jeden z najbardziej cenionych dramaturgów i reżyserów młodego pokolenia (Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, Nagroda Specjalna miesięcznika „Teatr”), w czasach zarazy niedostępny na deskach scen, szczęśliwie dla teatromanów wciąż osiągalny w publikacjach krakowskiego wydawnictwa Lokator.
Witold Bereś Inaczej o socrealizmie
RekomendacjeRealizm magiczny Márqueza podbił świat. Czy socrealizm też może stać się magiczny?
Najnowszy, wiosenny numer kwartalnika „Herito” opisuje socrealizm w całej Europie Środkowo-Wschodniej bez uprzedzeń, a nawet z nutką sympatii tam, gdzie ów nurt na to zasługuje.
Magda Huzarska-Szumiec Esencja muzycznych zapachów
RekomendacjeDlaczego kobiety wydają majątek na perfumy, zamiast używać tańszych i na dodatek podobnie pachnących wód toaletowych? Odpowiedź jest prosta. Wolą te pierwsze, bo komponowane są one z esencji zapachowych, które uwalniają się dłużej i wolniej, dostarczając prawdziwie zmysłowych przeżyć. Wie to też bez wątpienia Bożena Zawiślak-Dolny, która na płycie Essenza zawarła esencję gamy zapachów swoich muzycznych dokonań.
Jan Biela Śpiewografia śpiewożycia
RekomendacjeW ogólnym świata pomieszaniu pojęć, gapiostwo i podglądanie bywa mylone z poznaniem. Słychać narzekania na brak autorytetów, tymczasem mnożą się celebryci, których jedyną zasługa bywa, że dali się poznać licznej publice, a pozbawieni samokrytycyzmu wypowiadają się w każdej sprawie.
Magda Huzarska-Szumiec Skarby piastowskich królów
RekomendacjeNa Zamku Królewskim na Wawelu możemy oglądać cenne historyczne pamiątki i arcydzieła sztuki złotniczej.
Magda Huzarska-Szumiec Świat widziany do góry nogami
RekomendacjeSezon zaczęli ostro, aż dwoma premierami. I choć ich najnowsze teatralne opowieści stoją na różnych biegunach tematycznych, to jednak spektakle Zobacz ciało i Sowa, córka piekarza mają ze sobą coś wspólnego. Obydwa dotykają spraw, którymi żyją twórcy Teatru Odwróconego.
Magda Huzarska-Szumiec Fotograficzne obrazy Hartwiga
RekomendacjeBył czas, że nazywano go „mglarzem”. Może dlatego, że Edward Hartwig wychodził z aparatem na łów wczesnym rankiem, kiedy słońce jeszcze nie zdążyło wstać. Dzięki temu powstawały nastrojowe, tajemnicze zdjęcia, niepokojące w swojej treści i formie.
Anna Woźniakowska Paganini naszych czasów
RekomendacjePodobno obecni niegdyś na koncertach Niccola Paganiniego podejrzewali skrzypka o konszachty z diabłem, bo jego nowatorska technika gry była dla innych niedościgła, a siła oddziaływania na słuchaczy znacznie przewyższała doznania, jakich dostarczali im inni wirtuozi jego czasów.