
Światoodczucie. Rozmowa z Zofią Zarębianką Rozmawiała Elżbieta Wojnarowska
Teksty z Miesięcznika6 maja 1970 roku w galerii Pałacu Pugetów zaprezentowano 160 kobiecych aktów. Na plakatach wystawy „Venus” widniała adnotacja: „Wstęp od lat 16”. Zdjęcia oglądało dziennie kilkaset osób. Niebawem kilka fotogramów skradli nieznani sprawcy.

Kraków nieodkryty Adam Zagajewski, Ewa Lipska
Teksty z MiesięcznikaStworzyłem sobie w Krakowie coś w rodzaju mapy drzew, które lubię odwiedzać. Robię to zwłaszcza wiosną, kiedy budzą się po zimowym odpoczynku, ale też o innych porach roku, by móc patrzeć, jak się zmieniają.

Jasna strona „Venus” Krzysztof Jakubowski
Teksty z Miesięcznika6 maja 1970 roku w galerii Pałacu Pugetów zaprezentowano 160 kobiecych aktów. Na plakatach wystawy „Venus” widniała adnotacja: „Wstęp od lat 16”. Zdjęcia oglądało dziennie kilkaset osób. Niebawem kilka fotogramów skradli nieznani sprawcy.

Koniec naszego świata Rozmawiała Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaProf. Adam Wodnicki: Jestem święcie przekonany, że nie ma już powrotu do świata pełnego arogancji,rozpasania, pewności jutra i pewności siebie. Ocali nas jedynie pamięć i wyobraźnia.

Nasz eko-katechizm na wiek XXI Michał Jasieński
Teksty z MiesięcznikaW tym trudnym dla ludzkości okresie pandemii i globalnych zmian klimatycznych przyjmijmy nowy katechizm na XXI wiek, pamiętając, że to greckie słowo „katichitikós” oznacza po prostu „nauczanie”.

ECO-waste. Mała wielka codzienność Sylwia Pyzik
Teksty z MiesięcznikaKryzys klimatyczny stał się faktem. Problem jest złożony, ale odpowiedzialność wspólna. Można wychodzić na ulice, złorzeczyć na rządy i korporacje. Albo zacząć od siebie.

Dzieci nie kłamią. Dzień w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Magdalena Oberc
Teksty z MiesięcznikaJest 5 marca, czwartek. Kiedy wchodzę po godzinie 15 do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, spotykam tłum oczekujących na swoją kolej rodziców z dziećmi. Małe dzieci układają klocki w kąciku zabaw, rodzice i dziadkowie siedzą ciasno na krzesłach pod ścianami. Dwa tygodnie później miejsce to będzie niemal puste.

Trąd, dżuma, ospa i inne zarazy Krzysztof Jakubowski
Teksty z MiesięcznikaAż do XVI wieku nie rozróżniano poszczególnych chorób zakaźnych. Stąd pojęcie „morowe powietrze” obejmowało zarówno tyfus i cholerę, jak i ospę. Ówczesne epidemie określano też często wspólnym mianem „dżumy”, bo to ona trapiła najczęściej.

Zaraza i kultura Witold Bereś
Teksty z Miesięcznika„Zarazy są w istocie sprawą zwyczajną, ale z trudem się w nie wierzy, kiedy się na nas walą. Na świecie było tyle dżum, co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych” – komentuje narrator w Dżumie Camusa.