Szmugler, dziennikarz, dyplomata Rozmawiają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaW Anglii pomagało mi to, że byłem bratankiem przedwojennego premiera Leona Kozłowskiego. Dzięki temu pokrewieństwu poznałem całą emigracyjną wierchuszkę – z generałem Andersem i premierem Raczyńskim na czele. Nie spotkałem tylko Juliusza Mieroszewskiego, choć właśnie w Londynie pierwszy raz ktoś mi dał paryską „Kulturę”, a on był przecież głównym publicystą politycznym miesięcznika Jerzego Giedroycia.
Kraków – miejsce na prawdziwe legendy Rozmowa z Karoliną Grodziską, autorką zbiorów opowiadań Sny czarno-białe oraz Ptaszy ludzie – prowadzenie Witold Bereś
Teksty z MiesięcznikaBędziemy zwalać wszystko na wydawcę. Dziś mamy Sny czarno-białe i inne opowiadania, ale wcześniejszym, absolutnym dopełnieniem, wydaje się, są Ptaszy ludzie i inne opowiadania. W miesięczniku „Kraków i Świat” Janusz Paluch już pisał entuzjastycznie o Ptaszych ludziach. A ja dodałbym dziś o Snach…
Szpieg. Gra Planszowa Rozmawiają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaNie powinniśmy się bać zagrożenia rosyjskiego, bo strach to postawa niewskazana. Trzeba natomiast racjonalnie oceniać sytuację i przygotować się do nowych wyzwań. Tak, Rosja stanowi największe – a właściwie jedyne – aktualne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
Rok Jerzego Nowosielskiego. Pracownia artysty – miejsce święte. Tekst: Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaWstawał skoro świt. Powłócząc nogami, szedł do pokoju, który z żoną Zofią zaadaptowali na pracownię. Pochylał się nad stołem, na którym leżało rozciągnięte na blejtramie płótno.
Nie zdążyłem się wystraszyć. O Rosji, Ukrainie i wojnie. Rozmawiają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaNajtrudniejsze dla każdego dowódcy jest nie to, że musi iść na linię frontu i być z żołnierzami. Najtrudniejsze jest podjęcie decyzji o zaplanowaniu i przeprowadzeniu trudnej, niebezpiecznej operacji.
Jak żyć w dwóch światach i nie zwariować? – pyta Anna Petelenz
Teksty z MiesięcznikaNajpierw miała być sztuka, ale życie potoczyło się inaczej i trafiłam na medycynę. Szybko wiedziałam, że w grę wchodzi tylko psychiatria, bo połączy moje zainteresowania psychoanalizą, filozofią, sztuką – ogólnie: kondycją człowieka.
Uległość. Wytrwałość. Bunt. Rozmawiają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaDawno, dawno temu, w pierwszym roku trwania stanu wojennego, jesienią 1982 roku, zostałem poproszony o współredagowanie podziemnej gazetki o dziwacznym tytule Promieniści.
Eros Schulza Rozmawiała Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaCzęsto rysunki i grafiki Schulza są odczytywane jako prawda o nim samym. Klęczy przed kobietą? Więc się korzy. Pozwala sobie postawić nogę na głowie? Więc chce być niewolnikiem.
Jak pisać o krainach zapadłych? Tekst: Małgorzata Nocuń
Felieton gościnny, Teksty z MiesięcznikaPostawiłam właśnie ostatnią kropkę w książce o życiu kobiet w krajach poradzieckich i wiem już, z jakim spotkam się zarzutem. Otóż usłyszę, że nie opisałam tylu ważnych postaci i zjawisk.