
Rok Jerzego Nowosielskiego. Pracownia artysty – miejsce święte. Tekst: Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaWstawał skoro świt. Powłócząc nogami, szedł do pokoju, który z żoną Zofią zaadaptowali na pracownię. Pochylał się nad stołem, na którym leżało rozciągnięte na blejtramie płótno.

Nie zdążyłem się wystraszyć. O Rosji, Ukrainie i wojnie. Rozmawiają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaNajtrudniejsze dla każdego dowódcy jest nie to, że musi iść na linię frontu i być z żołnierzami. Najtrudniejsze jest podjęcie decyzji o zaplanowaniu i przeprowadzeniu trudnej, niebezpiecznej operacji.

Jak żyć w dwóch światach i nie zwariować? – pyta Anna Petelenz
Teksty z MiesięcznikaNajpierw miała być sztuka, ale życie potoczyło się inaczej i trafiłam na medycynę. Szybko wiedziałam, że w grę wchodzi tylko psychiatria, bo połączy moje zainteresowania psychoanalizą, filozofią, sztuką – ogólnie: kondycją człowieka.

Uległość. Wytrwałość. Bunt. Rozmawiają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaDawno, dawno temu, w pierwszym roku trwania stanu wojennego, jesienią 1982 roku, zostałem poproszony o współredagowanie podziemnej gazetki o dziwacznym tytule Promieniści.

Eros Schulza Rozmawiała Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaCzęsto rysunki i grafiki Schulza są odczytywane jako prawda o nim samym. Klęczy przed kobietą? Więc się korzy. Pozwala sobie postawić nogę na głowie? Więc chce być niewolnikiem.

Jak pisać o krainach zapadłych? Tekst: Małgorzata Nocuń
Felieton gościnny, Teksty z MiesięcznikaPostawiłam właśnie ostatnią kropkę w książce o życiu kobiet w krajach poradzieckich i wiem już, z jakim spotkam się zarzutem. Otóż usłyszę, że nie opisałam tylu ważnych postaci i zjawisk.

Nie pasujecie do dyktatury. Żadnej Rozmawiali: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaKraków do komunizmu po prostu nie pasuje. Nie pasuje zresztą do żadnej dyktatury. Tu panuje Wyspiański – polskie powietrze w Krakowie ma inny smak. Osobny, odrębny, a jednak najbardziej polski.

Kraków ukształtował mój gust Rozmawiał: Witold Bereś
Teksty z MiesięcznikaKrzysztof Materna: W Krakowie panuje wciąż rodzaj artystycznej pychy i nonszalancji, który wywodzi się z czasów mojej młodości. Ówcześni twórcy ostentacyjnie nie dbali o pieniądze. Dzisiaj też siedzą w kawiarniach i opowiadają, że ludziom z Warszawy chodzi wyłącznie o kasę, a w Krakowie to się robi prawdziwą sztukę.

Kraków–Warszawa, czyli między napięciem a fascynacją Rozmawiał: Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaMarcin Celiński: Jest coś, co by łączyło Warszawę z Krakowem: pewne zachowania tej władzy oburzają nas po równo. I takim zachowaniem na pewno jest przerabianie świadomości narodowej. To dotyczy i was – mieszczan, i nas – lekkoduchów. Próbuje nam się wtłoczyć sztuczne konstrukcje, usiłuje się budować bohaterów.