Oddajmy Krakowowi królów Tekst: Krzysztof Jakubowski
Teksty z MiesięcznikaWystawa współczesnego pocztu królewskiego? Pochód królów na Wawel? A może po prostu nowoczesne Muzeum Władczyń i Królów Polski? „Kraków i Świat” proponuje: pokażmy w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie wizerunki polskich władców!
Co robić? Śmiało w kulturę! Redakcja miesięcznika „Kraków i Świat”
Teksty z MiesięcznikaMiasta cywilizacji zachodniej mają kłopot – dostatniości i zamożności towarzyszy przesyt i znużenie. A nad wszystkim unoszą się pytania nowej ery, pytania podszyte mrożącym lękiem…
Wrocław udawał Pragę i Berlin, a pałac Goetzów grał w Klerze. Rozmowa z Katarzyną Węgrzyn Rozmawiała: Majka Lisińska-Kozioł
Teksty z MiesięcznikaKatarzyna Węgrzyn – podróżniczka, blogerka i autorka przewodników po polskich miastach i miasteczkach: Lubię opowiadać czytelnikom, co mnie w danym miejscu zaskoczyło, a co zauroczyło.
Lato jazzu. Rozmowa z Witoldem Wnukiem Rozmawiali: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaWitold Wnuk, pomysłodawca i twórca Summer Jazz Festival Kraków: Nawet w przypadku najbardziej niewyobrażalnych marzeń trzeba wierzyć, że uda się je spełnić. Zacząłem organizować ten festiwal bez złotówki dotacji. Był 1996 rok. Z czasem, jak już było wiadomo, że przedsięwzięcie jest na poziomie i zdobyło publiczność, było nieco łatwiej. W efekcie w Krakowie nastał złoty okres jazzu.
Urodziłem się sto lat temu. Rozmowa z prof. Aleksandrem Krawczukiem Rozmawiała: Elżbieta Wojnarowska
Teksty z MiesięcznikaProf. Aleksander Krawczuk: Jestem wierny Krakowowi i Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, jako student, asystent, docent, profesor, i profesor emerytowany do dnia dzisiejszego. Z placówką tą jestem związany prawie przez całe życie i bardzo jestem z tego dumny. Trochę książek napisałem i wydałem, ale w Polsce Ludowej, pani nie uwierzy, za publikacje książek płacono honoraria, a teraz trzeba dopłacać, aby coś wydać.
Słowa, których się boimy. Rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem OgórkiemRozmawiała: Sylwia Anna Pyzik
Teksty z MiesięcznikaProf. Jerzy Bralczyk: Słów się nie boimy, boimy się tego, co za nimi stoi. Czasami wydaje nam się, że kiedy użyjemy jakiegoś słowa, to może jego znacznie się do nas przybliży, To się wiąże z pojęciem tabu językowego. Dlatego też Słowianie nie wiedzą, jak w ich danym języku nazywał się niedźwiedź. bo to jest nazwa zastępcza. Ten niedźwiedź-miodojad kiedyś nazywał się pewnie inaczej, ale nie używaliśmy tego słowa ze strachu.
Michał Ogórek: Na zasadzie nie wywołuj wilka z lasu.
Michał Ogórek: Na zasadzie nie wywołuj wilka z lasu.
Demony wojny w naszej duszy. Rozmowa z prof. Zbigniewem Mikołejko Rozmawiała: Sylwia Anna Pyzik
Teksty z MiesięcznikaSylwia Anna Pyzik: Panie Profesorze, czy wojna jest wpisana w ludzki genom?
Prof. Zbigniew Mikołejko: Myślę, że w nasze człowieczeństwo wpisana jest pars diaboli. Mamy bowiem ten jaszczurczy mózg, gdzieś na dnie naszego człowieczeństwa, który popycha do przemocy często bezprzyczynnej i bezzasadnej, do okrucieństwa jakby poza dobrem i złem.
Szukałam Ukrainy w mieście Tekst: Anna Wyrwik
Teksty z MiesięcznikaWszystko się rozmywa… Od rozpoczęcia wojny minęły trzy dni, cztery dni, pięć dni, tydzień, dwa tygodnie, miesiąc, dwa miesiące…
W naszym świecie trzeba walczyć Rozmawiali Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaKrystyna Zachwatowicz-Wajdowa: Wojna potwornie demoralizuje. Właśnie przez takie sytuacje, że można nagle kogoś wykorzystać, że jest taki łatwy łup. Bezradne kobiety, często do tego z małymi dziećmi.