
Miłość kompletnie bezpruderyjna Tekst: Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaOdległość z Krakowa do Warszawy w linii prostej to 295 kilometrów. Cóż to za dystans, kiedy ciała niosą skrzydła namiętności, a umysł łechtają pióra intelektualnej przygody. Ten tekst nie będzie przyzwoity. Ale nie może być inaczej, kiedy piszemy o miłości, która połączyła dwa miasta i dwoje wyjątkowo bezpruderyjnych ludzi – Irenę Krzywicką i Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Spotkania Tekst: Paweł Głowacki
Teksty z MiesięcznikaPoniedziałek. Naraz – on znów wchodzi popołudniem na ganek, naciska klamkę, otwiera drzwi domu i znika w mroku przedpokoju. On tutaj? Jakim cudem? On w kapeluszu, bohater innej bajki, i ganek nie ze świata błota i milczących demonów w kapturach, i obca temu światu klamka, i obce drzwi, i przedpokój – cudem jakiego systemu naczyń połączonych wszystko to nagle zjawia się tutaj, wewnątrz zdjęcia starego przedstawienia o diable, co się powiesił?

Między sztuczną waginą a napuszonym guru – dole i niedole kultury współczesnej Rozmawiali: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaMichał Komar: Według badań Programme for International Student Assessment co szósty polski magister jest dotknięty analfabetyzmem funkcjonalnym, 40 procent obywateli RP umie składać litery, ale nie rozumie czytanego tekstu. Antyklasiści! Oto dla was pole dla działania!

Sposób na wolną myśl. 150 lat Polskiej Akademii Umiejętności Tekst: Krzysztof Jakubowski
Teksty z MiesięcznikaOd chwili swego powołania w Krakowie w 1872 roku Akademia Umiejętności (z czasem zaś Polska) była instytucją o ogólnopolskiej de facto sile oddziaływania.

Cały świat, czyli krakowski Rynek Rozmawiali: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaAndrzej Mleczko: Czy zdobyłbym sławę, gdybym nie rysował w warszawskich pismach? Pewnie nie, chociaż w latach 70. minionego wieku dystans między Krakowem a Warszawą nie był tak wielki jak dziś.

Kopanie w ogródku Rozmawiała Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaArtur W. Baron (jego najnowszy film Prawdziwe życie aniołów trafi niebawem do kin, w Teatrze Bagatela można oglądać jego ostatni spektakl Pijacy): Ks. Tischner nauczył mnie, żebym nie szukał prawdy, ino kolegów. Marek Edelman mówił, że najważniejsze jest życie. Niby banalne, ale, według mnie, nikt nic lepszego nie wymyślił.

Oddajmy Krakowowi królów Tekst: Krzysztof Jakubowski
Teksty z MiesięcznikaWystawa współczesnego pocztu królewskiego? Pochód królów na Wawel? A może po prostu nowoczesne Muzeum Władczyń i Królów Polski? „Kraków i Świat” proponuje: pokażmy w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie wizerunki polskich władców!

Co robić? Śmiało w kulturę! Redakcja miesięcznika „Kraków i Świat”
Teksty z MiesięcznikaMiasta cywilizacji zachodniej mają kłopot – dostatniości i zamożności towarzyszy przesyt i znużenie. A nad wszystkim unoszą się pytania nowej ery, pytania podszyte mrożącym lękiem…

Wrocław udawał Pragę i Berlin, a pałac Goetzów grał w Klerze. Rozmowa z Katarzyną Węgrzyn Rozmawiała: Majka Lisińska-Kozioł
Teksty z MiesięcznikaKatarzyna Węgrzyn – podróżniczka, blogerka i autorka przewodników po polskich miastach i miasteczkach: Lubię opowiadać czytelnikom, co mnie w danym miejscu zaskoczyło, a co zauroczyło.