Żydowskie kryjówki rozmawiała Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaKatarzyna Zimmerer: W czasie Zagłady po aryjskiej stronie Żydzi ukrywali się najczęściej w domach, piwnicach, na strychach ludzi, którzy przyjmowali ich za pieniądze, a czasem z dobroci serca. Na terenie krakowskiego getta także powstawały kryjówki, ale znacznie trudniej się je budowało, bo zdobycie jakichkolwiek materiałów graniczyło z cudem.
Cud numer 2 Rozmawiała Sylwia Pyzik
Teksty z MiesięcznikaAgnieszka Traczewska, autorka albumów fotograficznych Powroty/Returns (2018) oraz A Rekindled World/Wskrzeszony świat (2021): Na początku ostrzegano mnie, że stworzenie prywatnego portretu chasydów jest niewykonalne. Zwłaszcza dla kobiety z aparatem fotograficznym, przybywającej z daleka, konfrontacja z chasydzkim sztywnym gorsetem zasad może okazać się bolesna.
Jubileuszowo… Jerzy Trela kończy 80 lat Rozmawiała Maria Malatyńska
Teksty z MiesięcznikaMaria Malatyńska: Przed laty niezapomniany Federico Fellini powiedział o sobie „jestem filmem”. Ciekawa jestem, czy Ty potrafiłbyś powiedzieć o sobie teraz, w chwili swojej zacnej osiemdziesiątki, „jestem teatrem”?
Jerzy Trela: Nigdy bym tak nie powiedział…
Jerzy Trela: Nigdy bym tak nie powiedział…
Między ciałem a sztuką Tekst: Magda Huzarska-Szumiec
Teksty z MiesięcznikaArtyści i lekarze wywodzą się z jednego magicznego pnia. Może dlatego przez wieki ich drogi tak często się przecinały.
Czas na bunt Z Izabelą Kuną, aktorką i pisarką rozmawia Marta Gruszecka
Teksty z MiesięcznikaIzabela Kuna: Dlaczego panuje powszechne przyzwolenie na obrzucanie się błotem i eskalację nienawiści? Dlaczego władza ograbia nas z elementarnych rzeczy przynależnych człowiekowi: godności, praworządności i wolności?
Prawa kobiet: regres i nadzieja Tekst: Katarzyna Kasia
Teksty z MiesięcznikaTrzydzieści lat po przełomie 1989 roku równość kobiet i mężczyzn w Polsce nadal jest problemem. I wciąż na nowo zadawane jest pytanie o powody takiej sytuacji.
Ostatnia taka jesień, ostatnie takie święta… Tekst: Krzysztof Jakubowski
Teksty z MiesięcznikaDwudziesty rok niepodległości upływał raczej spokojnie. Po wielkim kryzysie, był to kolejny dobry dla gospodarki rok, a w polityce zagranicznej istotną zdobyczą była normalizacja stosunków z Litwą. Dopiero jesienią 1938 roku pojawiło się wzmożenie nastrojów.
Nigdy więcej? Jak walczyć z nacjonalizmem Sylwia Anna Pyzik
Teksty z MiesięcznikaŁuków. 19 marca 2020 roku trzech nastolatków, uczniów jednej z miejscowych szkół podstawowych, zaatakowało pochodzącą z Wietnamu 59–letnią mieszkankę̨ miasta. Krzyczeli do niej, że „jest z Chin”, „ma koronawirusa”, „K...wo won!” oraz „Spierd..., k...wo, Chinko jeb...na”, obrzucili ją też kamieniami i śmieciami, spluwali w jej stronę̨, a jeden z nich ją popchnął. Gdy kobieta próbowała odejść́, podążali za nią̨. Młodzi napastnicy byli w wieku od 10 do 14 lat (Wirus nienawiści: „Brunatna Księga” czasu epidemii).
Siła prawa, mądrość obywateli Rozmawiali Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Teksty z MiesięcznikaAdam Bodnar: Nie będzie w Polsce zmiany, jeżeli nie będzie kontynuowana wielka praca na poziomie wartości i uporczywego tłumaczenia, dlaczego państwo normalne, europejskie, oparte na przyjętych przez cały świat wartościach jest nam potrzebne.