
Szczątki, fragmenty. Miasto widmo. Dźwiękowa mapa krakowskiego getta Tekst: Marcin Dymiter
Teksty z Miesięcznika„Niewiele jest rzeczy bardziej ekscytujących niż odszyfrowywanie tekstu miast. Odnaleźć tam można tyle warstw, przeplata się tam ze sobą tyle idiomów i stylów, konkuruje ze sobą tyle perspektyw, możliwych jest tyle różnych odczytań. Przede wszystkim jednak – tekst miast ciągle jeszcze powstaje” (Karl Schlögel, Odkrywanie nowoczesnej Europy – próba archeologii).

Wakacyjne strony książki Tekst: Marta Gruszecka
Teksty z MiesięcznikaNa łąkę, na spacer, na plażę, na piknik, w góry, na działkę, do ogrodowego hamaku, na wakacje – weźmy ze sobą książkę. Bo co zrobimy, gdy towarzystwo nas zirytuje? Albo będziemy chcieli prędko przenieść się do świata wyobraźni? Zawsze możemy też wybrać się na letni festiwal literacki i powiedzieć autorowi ulubionej książki, co o niej, a nawet o nim myślimy. Miesięcznik „Kraków” wspólnie z wydawnictwami Austeria, Marginesy i Wielka Litera promuje czytanie w wakacje.

Dlaczego polityka historyczna jest także demokratom niezbędnie potrzebna Marcin Celiński
Teksty z MiesięcznikaOdczuwane dziś skutki oddania walkowerem polityki historycznej narracjom partyjnym uzasadniają pogląd, że odzyskanie tego obszaru przez siły prodemokratyczne to dziś element polskiej racji stanu.

Historia, książki i wakacje
Okiem Beresia, Teksty z MiesięcznikaKsiążka w wakacje – marzenie moje i, wierzę, mnóstwa jajogłowych. W skwarne południe poczuć na karku ziąb zbrodni, deszczowym porankiem zanurzyć się w ciekawej biografii, a zimnym wieczorem smakować gorący romans. Ale do tego, najmocniej, polecam historię. Zresztą Historia przez duże H Polaków od wieków studzi, rozpala i upaja.

Pięć wieków z Zygmuntem Tekst: Anna Woźniakowska
Teksty z MiesięcznikaDzwony towarzyszą ludziom od setek, a może i tysięcy lat. Wołają na trwogę i odstraszają pioruny, głoszą chwałę boską i ludzką, wzywają do pokuty. Wpisane są w codzienność, ale mają też znaczenie magiczne. Bez nich trudno byłoby żyć.

Gdzie Kościół, gdzie Michnik, gdziem ja Tekst: Witold Bereś
Okiem Beresia, Felietony, Teksty z MiesięcznikaPisałem właśnie o Pilcha poszukiwaniach Absolutu, czytając książkę Surdykowskiego pytającą o Tajemnicę (polecamy!), gdy trafiłem na głośny wywiad Michnika. AM – któryż to już raz! – wywołał ogólnokrajową kłótnię, bo zadeklarował przeczucie Tajemnicy oraz życzliwość dla Kościoła katolickiego.

Na stałe nie ma nic Rozmawiała Elżbieta Wojnarowska
Teksty z MiesięcznikaJan Kanty Pawluśkiewicz: Tolerancja powinna leżeć w granicach przyzwoitości i chęci zrozumienia drugiego. A więc nie obcy, nie. Szukaj w nim człowieka i bądź nie tylko wyrozumiały, ale i życzliwy. Tolerancji trzeba uczyć się u ludów mądrych i nie ulegać zuchwałym i kłamliwym przewodnikom.

Mój Tata, moja miłość Tekst: Dorota Krzywicka-Kaindel
Teksty z MiesięcznikaWalery Pisarek 31 maja tego roku kończyłby 90 lat… Urodził się bowiem 31 maja 1931 roku. Był jednym z najwybitniejszych uczonych zajmujących się językiem, najwyższym autorytetem dla pokoleń językoznawców i dziennikarzy, nestorem prasoznawstwa, twórcą polskiego medioznawstwa.

Czytanie ze skóry Rozmawiała Magdalena Oberc
Teksty z MiesięcznikaProf. Irena Walecka (Klinika Dermatologii CMKP w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie): Wszystkie nowotwory skóry, jeśli zostaną wcześnie wykryte, są niemal w pełni wyleczalne.