Serce się nie starzeje Andrzej Franaszek
Teksty z Miesięcznika„Chrzczony z wody i oleju, kiedy wschodzi Gwiazda Piołun”. Tak, wprowadzając chwilę w przestrzeń wielkiej metafory, odnajdując ją w zarodku spełniającej się dwudziestowiecznej apokalipsy, ale też najprościej rekonstruując początki własnego życia, pisał Czesław Miłosz o chłopcu, którego dzieciństwo upłynęło wśród wędrówek i ucieczek, w kolejowych eszelonach, pod żołnierskimi pałatkami, w cieniu strachu, ale też w świetle nadziei, w rajskim ogrodzie nad rzeką Niewiażą.
Kraków królów Opowiada: Michał Niezabitowski
Teksty z MiesięcznikaKraków był zawsze „miastem królów”. Długo wcześniej niż Kazimierz Odnowiciel urządził tu ośrodek rządzenia państwem polskim po zniszczeniu w 1038 roku Gniezna przez księcia Brzetysława. I długo potem, jak w XVII i XVIII wieku stopniowo dwór królewski i urzędy centralne przeniosły się do Warszawy.
Miasta razem: dziedzictwo 3.0 Witold Bereś
Teksty z MiesięcznikaMoże warto strawestować sławną frazę Norwida „Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” na „Dziedzictwo – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej?”.
Boże Narodzenie: między magią, nadzieją a trwogą Tekst: prof. Zbigniew Mikołejko
Teksty z MiesięcznikaNic nie pozostało z kolorowej szopki z kartonu, która była w moim rodzinnym domu od lat 30. minionego stulecia. Rozsypała się w pył. Jednak ciągle wraca do mnie jej pamięć.
Naprawdę gwiazdorzę Rozmawiała Ewa Kozakiewiczowa
Teksty z MiesięcznikaRadek Krzyżowski: Mój obecny światopogląd i podejście do życia kształtowały się w jakiejś mierze poprzez moje astronomiczne pasje i doświadczenia obserwacyjne. Są one zupełnie spoza porządku doświadczeń codziennych i w tym ich wyjątkowość.
Ze zmarłymi czy bez Jarosław Mikołajewski
Teksty z Miesięcznika„Się zaludni”. Przyjdzie Tuwim i Czesław. Kiedy Iwaszkiewicz pisał Starego poetę, Tuwim już nie żył, żył Miłosz. Żywi i martwi w jednym stali domu. Wchodzą, wychodzą na własnych równych prawach i my nie możemy tu nic...
Edukacja, głupcze! Rozmawiają Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony
Teksty z MiesięcznikaO tym, jakie wyzwania czekają nas w nowej, postpandemicznej rzeczywistości, jak zachować równowagę między globalizacją a lokalnością, czym są laboratoria życia i czy obecnie możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z wielką osobliwością, rozmawiają ojcowie przedsięwzięcia Open Eyes Economy.
Podwójne życie Grzegorza Turnaua Rozmawiała Ewa Lipska
Teksty z MiesięcznikaGrzegorz Turnau: Moje życie (cokolwiek to znaczy) z pewnością ma wiele wspólnego z muzykowaniem i każde mieszkanie, w którym nie ma pianina, jest dla mnie nudne. Może nie być telewizora, jednak bez klawiatury – źle. Ale tak naprawdę z muzyką jestem na bakier.
Artystyczny wirus. Szlakiem krakowskiej sztuki miejskiej Katarzyna Domagała
Teksty z MiesięcznikaW polskich miastach trwa moda na murale. Wychodzą spod ręki uznanych artystów, przyciągają uwagę mieszkańców i turystów, estetyzują przestrzeń, promują instytucje, edukują. W samym Krakowie jest ich ponad setka i wciąż przybywa nowych. Obok zaś na własnych zasadach rozwija się równie ciekawa oddolna sztuka uliczna: graffiti, szablony, wlepy, plakaty.